Švédsko 2019

 Soustředění bylo rozděleno na dvě části: první část se uskutečnila poblíž města Höör
 kde jsme si dva dny hráli na pulčíky v místní replice hobitína z Pána prstenů. Konaly se zde přípravné tréninky, kde jsme se seznamovali se švédským terénem pomocí různých mučících technik. Mezi nejúčinnější patřily například:
- Sudá/lichá - Párový trénink, jeden z dvojice měl na mapě pouze liché kontroly, druhý naopak sudé, nesměli jsme si radit, kde jsme.
- Bludišťák - Klasická mapa, pouze s vychytávkou zakresleného bludiště v mapě, jehož zdi jsme nesměli překročit. V terénu nebyly vyznačené, museli jste se orientovat pouze podle podle terénních prvků, každý z nás měl s sebou hodinky, které zaznamenávaly GPS lokaci, po následném přenesení trasy si trenéři mohli ověřit, zda jsme doopravdy nepřekročili čáry v bludišti.
- Zakreslovačka - Do lesa jsme si nemohli kromě buzoly vzít nic víc než vlastnoručně nakreslenou mapu 
 Po této otužovačce jsme následně opustili náš dočasný domov a vyrazili jsme na 10-ti členné štafetové závody - Tiomila, doposud největší závod, jakého jsme se účastnili (přibližně 10 000 závodníků) 
Olín (Rozběh 1. úseku) -"Zajímavý terén hodně odlišný od ČR, docela dobré výsledky od všech našich štafet, zábavné zážitky a kolektiv."
Zdenda (7. úsek mužské štafety) -"Nebyl to nejhorší výsledek" 
Petr (10. úsek, "hamba start") -"Dobrý"
 Hned po ukončení Tiomily jsme se přesunuli na chatu na druhou část soustředění vedle města Göteborg, zde jsme si užili již mnohem skandinávštější terén obsaující mnohem víc skalnatých srázů a hlubších bažin než jih Švédska (podle posledního měření provedeného odvážlivcem Filipem Šauli dosahují místy hloubky po krk).
Zde nás potkalo:
- Okruhy
- Dlouhé postupy
- Dlouhé a krátké postupy
- Ostrovní trénink
- Noční trénink
- Hromadné starty
- Noční trénink č.2
- Návštěva Göteborgu
- Sníh s bouřkou
- Rozlučková mapa s vygumovanou plochou, povinnými koridory a azimutovými postupy
Pak už nás čekala jenom cesta trajektem do Německa a návrat domu přes zasněžený Boží Dar.
Soustředění bylo zdárné a já se těším, kam nás příště orienťák zavede.
Zdenda